Dialog sokratejski

Sokrates-Bueste

Dialog sokratejski jest metodą prowadzenia rozmowy tak, by pokazać rozmówcy inne niż jego własne interpretacje zdarzeń i zjawisk. Jest to metoda starożytna, wywodząca się od Sokratesa, ciągle aktualna i niezwykle pomocna. Nie chcę tu przedstawiać szczegółowych zasad dialogu sokratejskiego, każdy kto skorzysta z proponowanej przeze mnie metody pracy pozna ją sam.

Sednem tej metody, podobnie jak wielu innych technik wykorzystywanych w terapii poznawczej, jest spostrzeżenie przez osobę konsultowaną pewnych przekłamań czy luk w jej własnym rozumowaniu. Do spostrzeżenia luk osoba ta dochodzi sama dzięki pytaniom zadawanym jej w ukierunkowany sposób przez terapeutę. Ten właśnie sposób prowadzenia rozmowy nazywany jest dialogiem sokratejskim.

Najważniejsza jest skuteczność tej metody, która wynika z tego samego założenia jakie przyjmowane jest ogólnie w podejściu poznawczo-behawioralnym. To założenie kluczowe, które mówi o tym że klient (osoba szukająca pomocy) i terapeuta są partnerami w procesie interwencji, jednakowo ważnymi dla jej przebiegu i z takim samym potencjałem rozumienia przyczyn problemów. To, co stanowi atut terapeuty, to przede wszystkim możliwość przyjęcia zewnętrznej perspektywy, obiektywnego ocenienia przyczyn, znaczenia i konsekwencji problemów klienta. Niezwykle cenne jest także to, że terapeuta dysponuje specjalistyczną  wiedzą, którą czerpie z wielu dostępnych mu źródeł: literatury przedmiotu, swojej praktyki, odbytych studiów, doświadczenia życiowego.

Właśnie dialog sokratejski jest świetnym przykładem twórczego wykorzystania tego potencjału terapeuty, płynącego z jego odmiennej perspektywy patrzenia i rozumienia zjawisk. Nie bez powodu nie istnieje, niestety, pojęcie pomocnego monologu sokratejskiego. Tu potrzeba dialogu 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s