Terapia a coaching, różnice

rozmowa2

Mam duże doświadczenie w prowadzeniu coachingu, w ciągu mojej pracy zawodowej niejednokrotnie prowadziłam coaching dla menedżerów i specjalistów różnych dziedzin. Pokuszę się tu o porównanie coachingu do terapii CBT. Jest to zadanie z jednej strony łatwe, bo wystarczy powiedzieć ogólnie że są to dwa zupełnie odmienne sposoby pracy nad czyimiś problemami. Odpowiedż staje się jednak ciekawsza gdy próbujemy wskazać konkretne różnice, a potem znaleźć jednak jakieś podobieństwa. Spróbujmy.

Różnice:

Terapia CBT zmienia sposób myślenia o sobie, percepcję siebie i otoczenia społecznego. Jest to zmiana głęboka, trwała i może być opisana jako zmiana osobowości. Coaching jest pracą z konkretnymi problemami, zwykle zawodowymi, polegajacą na usprawnianiu, poprawianiu metod pracy, podwyższaniu efektywności. Efekt jest płytszy niż w terapii CBT, nie dochodzi tu do przebudowy osobowości czy struktur poznawczych.

Terapia CBT zmaga się z poważniejszymi problemami, niż zwykły coaching i sięga znacznie głębiej do źródeł tych problemów. Tak poważne, o dramatycznych konsekwencjach problemy jak uzależnienia, depresja, znaczne zaburzenia funkcjonowania wymagają oczywiście terapii. Coaching tak naprawdę często służy rozwinięciu konkretnych umiejętności, podczas gdy terapia prowadzi do lepszego samopoznania i niwelowania wewnętrznych ograniczeń (dzięki którym mogą nie pojawić się problemy, które niwelowane są coachingiem).

Są jednak pewne, dość powierzchowne, podobieństwa:

W obu przypadkach pracuje się nad usprawnieniem codziennego funkcjonowania danej osoby, w obu przypadkach efekt jest trwały i przynosi wzrost efektywności działania. Sesje w obu przypadkach dedykowane są całkowicie danej osobie, zindywidualizowane. W obu przypadkach zawierany jest „kontrakt” między terapeutą czy coachem, a klientem, w obu przypadkach rozlicza się ostateczne efekty pracy.

Niekiedy na coaching kierowane są (np. przez firmy) osoby, które większe korzyści odniosłyby z terapii. Prowadząc coaching niekiedy można mieć wrażenie, że tak naprawdę skutecznym działaniem dającym stuprocentowy efekt w tym konkretnym przypadku mogłaby być głębsza terapia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s