Life coaching

platon%20rozmowa%20niesmiertelnosc

Według polskiej wikipedii można wyróżnić następujące rodzaje coachingu psychologicznego:

Coaching personalny – nastawiony na rozbudowę sfery wewnętrznej człowieka;
Life coaching – nastawiony na relacje i życie osobiste;
Coaching zawodowy – związany z rozwojem, karierą;
Executive coaching – praca z kadrą zarządzającą przedsiębiorstw;
Coaching biznesowy – nastawiony na rozwój biznesu;
Coaching grupowy – nastawiony na radzenie sobie z wyzwaniami, przed którymi stoją uczestnicy, np. problemy w związkach, relacjach w środowisku pracy, efektywność, przywództwo.

Na marginesie: ten wpis powinien ktoś zredagować, bo pełno w nim błędów rzeczowych i edytorskich, które z grubsza poprawiłam na użytek bloga.

Co ciekawe, prowadziłam w swojej karierze wszystkie te rodzaje coachingu. Długi czas zajmowałam się doradztwem biznesowym i stąd miałam okazję prowadzić executive coaching i coaching biznesowy. Jeśli chodzi o coaching zawodowy, to przeważnie dotyczył osób już zatrudnionych, chodziło o pracę nad rozwinięciem umiejętności potrzebnych na danym stanowisku. Coaching grupowy często miał miejsce w szkoleniach z zakresu przywództwa, zarządzania i umiejętności miękkich, które prowadziłam przez wiele lat.

Ciekawą formą pracy indywidualnej z klientem jest coaching personalny i life coaching, praca nad relacjami i życiem osobistym. Do tej ostatniej formy coachingu podchodzę z dużym szacunkiem, bo nie jest ona prostym zastosowaniem wiedzy o organizacjach i regułach, tak jak np. coaching biznesowy (z mojego punktu widzenia łatwiejszy). Do prowadzenia life coachingu z pewnością potrzebna jest znaczna wiedza psychologiczna, ale także znajomość rzeczywistości zawodowej, rynku pracy, świata w ogóle oraz, po prostu, doświadczenie życiowe. Nie ukrywam, że trochę śmieszy mnie gdy jako life coachowie reklamują się młodziutcy absolwenci uczelni. Kogo chcą „uczyć życia”? Swoich rówieśników, czy ludzi z większym doświadczeniem życiowym niż ich własne (a więc większość potencjalnych klientów)? Bardzo cenię młodych ludzi za ich entuzjazm i pewność siebie, ale oferując komuś life coaching trzeba jednak sporo wiedzieć o tym „life”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s