Holistyczne podejście do zdrowia

joga1

Myślę że coraz powszechniejsze docenienie holistycznego podejścia do zdrowia, w tym zdrowia psychicznego człowieka jest jednym z najważniejszych osiągnięć ostatnich dekad. Coraz więcej jest badań potwierdzających nierozerwalny związek zdrowia fizycznego i psychicznego. Autorytetami promującymi to podejście są między innymi: Louise Hay, autorka m. in. przełomowej książki „Możesz uzdrowić swoje życie” i Andreas Moritz, autor wielu książek, w tym rewelacyjnej „Rak nie jest chorobą”.

Zacytuję tu fragment wspomnianej książki Andreasa Moritza, dobrze streszczający sedno podejścia holistycznego: „Rak, w rozumieniu niekonwencjonalnym, jest sposobem na wydostanie się z zaułka, który paraliżuje serce danej osoby. Pozwala na przełamanie starych, zastałych schematów obarczania się winą i odczuwania wstydu, które krępują osobę i bezustannie wymuszają na niej poczucie niskiej samooceny. Obecne podejście medycyny nie zajmuje się tym tak ważnym problemem leżącym u podstaw pojawiania się raka, robi to jednak „proces chorobowy”. Oczywiście pod warunkiem, że pozwolimy mu na jego naturalny przebieg. Chemioterapia, naświetlania i operacje pomagają jedynie w rozwinięciu się w pacjencie mentalności ofiary i raczej nie są w stanie uleczyć podstawowych przyczyn schorzenia. Cudowne ozdrowienia zdarzają się wówczas, gdy pacjenci uwalniają się od nawyku bycia ofiarą i atakowania samych siebie. Gdy wewnętrzne poczucie zdrowia i akceptacji samego siebie jest silne, problemy zewnętrzne nie mogą mieć na nas większego wpływu i nie wytrącają nas z równowagi. Dlatego usunięcie jedynie zewnętrznych problemów z życia może nie wystarczyć, aby zainicjować spontaniczną remisję. Towarzysząca temu procesowi zmiana wewnętrzna może okazać się niezbędna”.

Niezwykle spektakularna jest także koncepcja Louise Hay, która wskazuje konkretne problemy psychologiczne leżące u podłoża poszczególnych chorób somatycznych. W książce „Możesz uzdrowić swoje życie” Louise Hay zamieściła imponującą, niezwykle obszerną tabelę kilkuset chorób przyporządkowując do nich psychologiczne przyczyny, niekiedy zupełnie nieoczywiste. Na przykład, choroby wątroby autorka uważa za konsekwencję wewnętrznego oporu przed zmianą, odczuć gniewu, nienawiści, lub strachu. Nadaktywność fizyczną (hyperactivity) autorka uważa za konsekwencję strachu, odczucia presji i utraty kontroli. Chorobę Huntingtona interpretuje jako konsekwencję niemożności zmienienia innych ludzi oraz bezsilności. Problemy z biodrami Louise Hay wiąże z obawą przed postępowaniem naprzód w kwestii ważnych decyzji, lub brakiem celu, ku któremu można by podążać. Konsekwencją tej koncepcji jest zalecenie chorym osobom autoterapii, w tym afirmacji, wzmacniających siłę wewnętrzną i przywracających równowagę psychologiczną.

Nie trzeba dodawać, jak znaczącą rolę w medycynie przyszłości odgrywać będzie psychologia, w tym praca poznawcza nad budowaniem konstruktywnego obrazu samego siebie, określaniem swojego potencjału, a w konsekwencji, uczeniem się wzorców optymalnych zachowań. Taka praca może być z perspektywy holistycznej widziana jako prewencja przed wieloma potencjalnie groźnymi schorzeniami somatycznymi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s