Świąteczne pułapki

Wigilia

Za kilka dni Wigilia i Święta Bożego Narodzenia. W naszym kraju są to bezsprzecznie najważniejsze swięta w roku, tradycyjnie obchodzone w gronie rodzinnym. W zdecydowanej większości przypadków jest to czas wesoły, przyjemny, miły. Jednak trudno nie dostrzec, że święta niosą także duży potencjał stresu.

Jednym z najbardziej stresujących aspektów świąt jest to, że poprzedzone są one licznymi przygotowaniami, które niekiedy bywają miłe i dają okazję do przyjaznych interakcji z innymi, jak np. wspólne kupowanie i ubieranie choinki czy – dla niektórych – wspólne gotowanie. Czasem jednak, i to wcale nierzadko, pośpiech, pogoń za prezentami czy ogólnie świąteczna gorączka zakupów w centrach handlowych powodują frustrację. Napięcie bywa wyładowywane na bliskich osobach, stąd większe zagrożenie sprzeczkami, nieopanowanymi reakcjami w środowisku rodzinnym, czy parach. Zapewne wszyscy wiemy, że w czasie przedświątecznych przygotowań warto zachować zimną krew i nie poddawać się emocjom związanych z pośpiechem czy niemożnością sprostania czyimś wymaganiom.

Inne zagrożenie, poza stresem przygotowań przedświątecznych, stanowi sam świąteczny czas. Jesteśmy wtedy często w poszerzonym składzie rodzinnym, spotykamy osoby z dalszej rodziny, spędzamy więcej czasu z rodziną niż zwykle. Daje to okazję do ścierania się różnych postaw, nawyków, poglądów. To często powoduje stres i negatywne emocje. Z tego powodu wiele osób ma do świąt podejście ambiwalentne, lub nawet niechętne. Każdy z nas zapewne zna kogoś, kto deklaruje, że świąt nie lubi. Takim osobom może pomóc przywołanie refleksji, że święta są jednak czasem wyjątkowym, zdarzają się w roku tylko raz.

W grupie osób, które nie lubią świąt zapewne jest sporo ludzi samotnych, dla których perspektywa spędzenia tych wyjątkowych dni w samotności jest przykra, konfrontuje ich z rzeczywistym brakiem bliskości w relacjach z ludźmi. Oczywiście nie każda osoba samotna cierpi w święta z racji swojej samotności. Jednak niewątpliwie jest tak, że czy to ze względu na szczególnie nasiloną obecność innych ludzi, jak i ze względu na dotkliwy ich brak, święta niosą ze sobą dla wielu osób znak zapytania o to jak je przetrwać. Szczególnym zagrożeniem są święta także dla osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu ze względu na wielość ofert alkoholowych w czasie spotkań towarzyskich i rodzinnych. Wobec tych zagrożeń jest to czas, do którego warto się odpowiednio przygotować mentalnie. Dobre nastawienie psychiczne, pewien dystans do wszystkich związanych ze świętami utrudnień, pozwoli nam cieszyć się świątecznym czasem i przejść przez tych kilka szczególnych dni w dobrym nastroju, podbudowując swoją pozytywną wizję świata.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s