Problemy w miejscu pracy

BuqcEgb

Wiele skumulowanych frustracji ma swoje źródła w życiu zawodowym. Nasze czasy są ciężkie dla pracowników. Cechą charakterystyczną obecnych relacji pracy jest ich nietrwałość. Dawny model kariery realizowanej na ogół w całości w jednej-dwóch firmach odchodzi do lamusa (pisałam o tym w tym blogu w części „Artykuły”, a także w e-booku „Jak znaleźć nową pracę”). Obecnie zmiany pracy bywają częste, niekiedy wymuszone restrukturyzacją firm, redukcją liczby etatów, lub innymi cechami relacji pracy zwiększającymi rotację pracowników.

Przyglądając się współczesnemu rynkowi pracy można zauważyć, że ta zmienność stanowisk pracy staje się już w praktyce coraz bardziej trwałym elementem karier pracowniczych. Jest jednak jeszcze ciągle wiele osób, które nastawione są na znaczną stabilizację zawodową. Mogą być to osoby, którym zmiana specyfiki relacji pracy w ostatnich dziesięcioleciach jeszcze nie została w pełni uświadomiona, lub osoby, które mają indywidualnie wysoką potrzebę ciągłosci swojej kariery zawodowej. Takie osoby mogą wyjątkowo źle reagować na zagrożenie utratą pracy i potrzebować w związku z tym wsparcia psychologicznego w konfrontacji z realiami rynku pracy.

Warto tu przytoczyć wyniki badań, przeprowadzonych kilka lat temu przez firmę konsultingową z San Francisco – Robert Half International wśród wiceprezesów i dyrektorów działów kadr stu największych firm w Stanach Zjednoczonych. W ankiecie zadano pytanie o przyczyny zwolnień z pracy. Dlaczego więc zwalnia się pracowników? Przyjrzyjmy się:

  • Niekompetencja – 30%
  • Nieumiejętność współpracy – 17%
  • Nieuczciwość i kłamstwo – 12%
  • Negatywna postawa – 10%
  • Brak motywacji – 7%
  • Nie wykonywanie lub odmowa wykonania poleceń – 7%
  • Wszelkie inne przyczyny – 17%.

Dane te pokazują przyczyny zwolnień widziane oczami pracodawców. Jak widać, formalnej podstawy do zwolnienia dostarcza najczęściej niekompetencja zawodowa, brak kompetencji interpersonalnych lub postawa pracowników.

Częstym efektem utraty pracy lub choćby życia w stanie zagrożenia jej utratą jest podwyższony poziom stresu, przenoszący się zazwyczaj na życie prywatne. Kolejnym efektem bywa obniżenie samooceny, obwinianie się o swoje niepowodzenia, niekiedy złość i agresja wobec otoczenia. Są to wszystko konsekwencje naruszenia pozytywnego schematu poznawczego bezproblemowego życia zawodowego, jaki zbudowała sobie wcześniej dana osoba.

Konsultacje z wykorzystaniem technik CBT są pomocne w zażegnywaniu tych niekorzystnych stanów emocjonalnych. Poznawcze „opracowanie” sytuacji zawodowej klienta prowadzi do wskazania czynników, które nie zostały uwzględnione w percepcji własnej sytuacji zawodowej, a których dostrzeżenie i uwzględnienie pozwala na znaczną poprawę stanu psychologicznego danej osoby.

Zaczynamy od przyjrzenia się schematom poznawczym danej osoby, jej sposobowi rozumowania, ale także cechom jej osobowości. To w wielu przypadkach proces odkrywczy, najczęściej prowadzący do lepszego samopoznania, dostarczający skutecznych narzędzi zwalczania własnych słabości. Problemy zawodowe po takich konsultacjach widziane są z innej perspektywy. Zastępuje je aktywna postawa stałej i niewzruszonej gotowości na wyzwania, jakie niesie życie zawodowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s