Prywatność w metodzie 10xdialog

images

Techniki poznawczo/behawioralne z natury rzeczy skoncentrowane są na bieżących problemach klienta. Ten nacisk na aktualny stan rzeczy w analizie przyczyn problemów sprawia, że na dalszy plan przesuwa się drążenie bardzo odległych w czasie uwarunkowań niektórych ograniczeń emocjonalnego i poznawczego funkcjonowania danej osoby, takich jak traumy doznane w dzieciństwie, szczegółowe relacje pomiędzy członkami dalszej rodziny, zdarzenia dawno minione o niewielkim wpływie na aktualny stan psychologiczny.

Co oznacza możliwość zachowania większej prywatności klienta w praktyce terapii opartej na technikach CBT? To dobra informacja dla osób nie preferujących znacznego otwierania się ze swoimi problemami na zewnątrz, osób zachowujących rezerwę w analizie doznanych traum, pragnących skupić się na pracy z aktualnymi utrudnieniami w funkcjonowaniu.

Nie można zaprzeczyć, że w niektórych przypadkach głęboka analiza przeszłości może być pomocna w procesie terapeutycznym, jednak nie jest to wcale regułą: nie dotyczy wszystkich osób poddawanych terapii  i z pewnością nie wszystkich rodzajów problemów. W procesie pracy nad problemami nawiązujemy oczywiście do ich źródeł, jednak sięgamy jedynie tak daleko jak jest to niezbędne dla efektywnej redukcji problemów klienta.
Jest przy tym oczywiste, że wszystkie informacje przekazywane i omawiane w trakcie pracy z klientem są poufne, objęte ścisłą tajemnicą: ta podstawowa zasada dotyczy zresztą wszelkich metod terapeutycznych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s