Na ile postawy wynosimy z domu?

psychotherapy

Podejście poznawczo-behawioralne w mniejszym stopniu niż inne metody terapeutyczne kładzie nacisk na wpływ rodziny na kształtowanie się postaw i nawyków. Jednak gdy rozważamy aktualnie zniekształcone rozumienie rzeczywistości przez klienta, badamy źródła niektórych spośród przekonań czy schematów widzenia rzeczywistości. Często można odkryć, że tkwią one w dzieciństwie lub wczesnej młodości danej osoby, gdy jej otoczenie „sprzedało” jej określony sposób myślenia o sobie i o świecie. Zdarza się, że ludzie mówiąc o sobie wprost cytują opinie na swój temat wygłaszane przez osoby z ich bliskiego otoczenia. Niekiedy te opinie nie są poddawane żadnej krytycznej ocenie przez daną osobę, są po prostu przyjmowane w dobrej wierze jako prawdziwe. Często zdarza się że ktoś posługuje się zwrotem „mój tata zawsze mi mówił że jestem…”, albo: „moja przyjaciółka zawsze mnie krytykowała za to, że jestem…”, albo: „moi koledzy w szkole przezywali mnie…. bo byłem…”. Wszystkie te zaczerpnięte z wypowiedzi innych osób opinie, które zostały niejako wbudowane w samoocenę potwierdzają znaczny wpływ wczesnych doświadczeń na aktualną wizję siebie i świata u dorosłych osób.

Wiele spośród elementów aktualnej wizji świata nie zostało przekazanych wprost jako bezpośrednie stwierdzenia czy oceny, ale zostało przejętych drogą modelowania. Znane i częste jest zjawisko powtarzania, „odgrywania” relacji jakie miały miejsce między rodzicami we własnym małżeństwie, przyjmowania we własnym dorosłym życiu takich postaw i ról, jakie przyjmowali rodzice.
Wiele osób potrafi w jakimś stopniu zdystansować się do tych zewnętrznych opinii i wpływów. Jednak pozostaje pytaniem otwartym czy wszyscy i w pełni jesteśmy w stanie dokonać takiego oddzielenia rzeczywistości od opinii innych ludzi. Jak można bronić się przed nadmiernie upraszczającym lub nawet wypaczającym aktualną rzeczywistość wpływem tego, co przekazują nam, w ten czy inny sposób, inni ludzie?

Właśnie coaching czy terapia pomoże osobie posiadającej nietrafny obraz siebie znaleźć źródło problemu i wyjaśnić jej mechanizm powstania zniekształceń. Jest szczególnie ważne, by te niekonstruktywne, nie sprzyjające aktywnemu życiu przekonania i schematy dotyczące samego siebie wyeliminować w trwały sposób i zastąpić adekwatną samowiedzą. Efektem ubocznym może być większy wgląd w przeszłość danej osoby, w charakter jej przeszłych relacji z ludźmi oraz zrozumienie intencji i motywacji ważnych osób z jej otoczenia na wcześniejszych etapach życia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s