Depresja jako zniekształcenie poznawcze

mitoraj2

Depresja w podejściu poznawczo/behawioralnym traktowana jest jako zaburzenie poznawcze, czyli inaczej efekt błędnego myślenia. Aaron Beck, twórca kanonu terapii depresji wskazał triadę przekonań, składających się na depresję. Po pierwsze, jest to przeświadczenie danej osoby o własnej beznadziejności, po drugie – poczucie beznadziejności życia i po trzecie, brak wiary we własną przyszłość. Ta „triada Becka” daje się zauważyć w sposobie widzenia świata większości osób depresyjnych. Co oczywiste, przekonaniom tym towarzyszą  charakterystyczne dla niej stany emocjonalne: przygnębienia, smutku, żalu, wewnętrznego bólu.

Już sama analiza przekonań tworzących „triadę Becka” wskazuje, że przekonania budujące stan depresji są błędne, a przynajmniej w znacznym stopniu wyolbrzymiają rzeczywisty stan rzeczy. Przekonania te bywają jednak mocne i zadaniem terapeuty podejmującego się pomocy klientowi jest udowodnienie mu nieracjonalności takiego sposobu widzenia siebie i świata.
Powody uaktywnienia się „triady Becka” bywają zróżnicowane. Jednym z nich może być podatność genetyczna, innym – przeżycie doświadczenia utraty (czegoś lub kogoś), które zachwiało systemem przetwarzania informacji danej osoby. Może to także być ciąg niepowodzeń życiowych, chociaż warto podkreślić, że bezpośrednią przyczyną depresji nie są  same porażki, ale sposób ich interpretowania przez daną osobę. Powodem depresji może być także względnie niezależny od sytuacji zewnętrznej spadek poziomu serotoniny w organizmie danej osoby związany z dolegliwością somatyczną (np. chorobą tarczycy). W tym fizjologicznie uaktywnionym przypadku konieczna jest interwencja farmakologiczna.

Do standardowej metody terapii psychologicznej należy wypełnianie przez pacjenta kwestionariusza mierzącego poziom depresji co kilka sesji. Ja stosuję w tym celu Skalę Depresji Becka. Porównanie wyników na tej skali jest wskaźnikiem stanu, w jakim jest pacjent w danym momencie i daje możliwość – w pewnej mierze – stwierdzenia skuteczności terapii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s