Terapia alkoholizmu czy esperal?

Mitoraj-Lux-in-Tenebris_Igor-Mitoraj,images_zdjecia,25,978-83-60295-07-6_2

Esperal, lek zaszywany podskórnie jako prewencja przed piciem alkoholu, jest stosowany w Polsce bardzo powszechnie, chociaż obecnie w związku z niedawnym zaprzestaniem jego ciągłej produkcji przez rodzimą firmę farmaceutyczną jest trudniej dostępny i droższy. Jego działanie polega na tym, że wchodząc w interakcję z alkoholem powoduje przykre odczucia w organizmie takie jak osłabnięcie, kołatanie serca, wymioty. Warto zwrócić uwagę, że jest on uważany przez większość terapeutów za czynnik wzajemnie wykluczający się z psychoterapią. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że istnienie tego „miecza nad głową” osoby uzależnionej w postaci wszytego esperalu nie pozwala na skuteczne odwołanie się wewnętrznej motywacji do wyleczenia się. Esperal nie motywuje także do zrozumienia przyczyn uzależnienia. Przeglądając dziś fora internetowe poświęcone temu tematowi znalazłam dosadną, ale trafną wypowiedź  jednego z internautów: „jestem alkoholikiem, mam d. zaszytą i na półki z C2H5OH patrze obojętnie, ale gdybym nie siedział na tym „granacie” to pewnie bym poszedł w tango, to wygodne, jednak prawdziwe leczenie to proces długotrwały, wręcz na całe życie, ta choroba nie mija, ale można się nauczyć z nią żyć także bez esperalu, zaś w procesie psychoterapii zyskać nie tylko uwolnienie od nałogu, ale coś jeszcze ważniejszego: zrozumienie siebie i swoich zachowań”.

Wszycie esperalu może być skutecznym sposobem na nałóg alkoholowy w zasadzie tylko tak długo, jak długo działa lek. Jest to działanie awersyjne, oparte na prostym warunkowaniu typu  bodziec-reakcja (złe zachowanie – kara fizyczna). Mimo więc swej skuteczności na krótką metę esperal nie zmienia sam w sobie przyczyn, dla których ktoś zaczął pić alkohol w nadmiernych ilościach i wpadł w nałóg. Stąd, jeśli nie zaistnieje oprócz bodźca odstraszającego inny, taki który dostarczy osobie uzależnionej sposobów na dostrzeżenie i „rozbrajanie” czynników skłaniających do picia, jest – niestety – duże niebezpieczeństwo powrotu do nałogu. Warto także pamiętać, że esperal stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta gdy spożyje on alkohol, co przecież się zdarza. Chirurdzy przeprowadzający zabieg wszycia uprzedzają zwykle pacjentów o odnotowanych przypadkach śmiertelnych. Co ciekawe, wielu lekarzy parających się wszczepianiem esperalu przyznaje i komunikuje to pacjentom że oprócz tego działania awersyjnego potrzebna jest psychoterapia. Jednak tu pojawia się problem, bowiem psychoterapeuci nie podejmują się terapii osób z wszytym esperalem.

Zapoznawanie się z opiniami osób uzależnionych od alkoholu na temat esperalu i jego skuteczności w porównaniu do psychoterapii jest ciekawym doświadczeniem z punktu widzenia terapeuty. Padają bowiem liczne oskarżenia pod adresem terapeutów o to, że psychoterapia jest kosztowna i długotrwała. Jednak, co ciekawe, wiele osób chwalących skuteczność esperalu wie o tym, że w dłuższej perspektywie nie rozwiązuje on problemu. Z pewnością czynniki, które sprawiły że dana osoba wpadła w nałóg alkoholowy bywają zwykle poważne i nie zawsze można je szybko zminimalizować. Stąd terapie uzależnień trwają w znacznej części przypadków relatywnie długo, ale dają szanse na trwałe wyjście z nałogu.

Nie negując skuteczności  esperalu  w niektórych przypadkach i tego, że może on mieć  dobroczynny wpływ na samych alkoholików, a zwłaszcza na stan ich bliskich, którzy nie muszą się –  przez jakiś czas – o nich obawiać,  myślę że warto pisać i mówić znacznie więcej o relatywnej przewadze odpowiednio prowadzonej psychoterapii. Czy pomocna może być w leczeniu alkoholizmu terapia poznawczo-behawioralna? Wątpliwości  mogą  pojawiać się w związku z tym, że terapia ta wymaga od uczestnika stałego wysiłku umysłowego, związanego z analizowaniem własnych myśli, odczuć, emocji. Jednak to nie powinno stanowić trudności dla zdecydowanej większości osób z tym uzależnieniem. W końcu, by zacytować innego uczestnika forum dla byłych alkoholików:”alkoholicy to, poza menelstwem, zupełnie inteligentni ludzie”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s