Dorosłe Dzieci Alkoholików

red tree

Jednym z ważnych powodów, by pozbyć się nałogu alkoholowego jest to, że alkoholizm, oprócz rujnowania zdrowia samej osoby uzależnionej, wywiera także dewastujący wpływ na jej rodzinę, w tym oczywiście dzieci. Jest wiele badań opisujących problemy, z jakimi zmagają się Dorosłe Dzieci Alkoholików (skrót DDA, ang. ACA, jest często używany w omawianiu specyficznych sposobów funkcjonowania tej grupy osób). Najbardziej oczywistą cechą wspólną osób z tej grupy  jest zwiększona podatność na uzależnienia. Badania potwierdzają, że synowie alkoholików są czterokrotnie bardziej zagrożeni alkoholizmem, niż inni mężczyźni, a córki alkoholiczek trzykrotnie bardziej zagrożone nałogiem niż inne kobiety.

Inne problemy psychologiczne, z jakimi się zmagają Dorosłe Dzieci Alkoholików opisuje w swej wyczerpującej monografii pt.”Uzależnienia. Geneza, terapia, powrót do zdrowia” doktor medycyny, psychiatra, Bohdan Woronowicz. Problemy te, zróżnicowane i silnie oddziałujące na różne sfery życia, można podzielić na 4 grupy:

  1. Nieadekwatne spostrzeganie rzeczywistości społecznej: trudność w rozróżnieniu tego, co jest normalne, a co nie;
  2. Nieadekwatne spostrzeganie siebie samego: krytyczna samoocena i  zbyt poważne traktowanie siebie samego, branie odpowiedzialności za wszystko i za wszystkich oraz pracoholizm, nadmierna odpowiedzialność albo brak odpowiedzialności;
  3. Zaburzone emocje: brak zaufania do ludzi i obawa przed bliskimi kontaktami, brak umiejętności cieszenia się życiem, nadmierna wrażliwość lub nadmierna obojętność (znieczulenie emocjonalne), poczucie że jest się ignorowanym lub atakowanym, reagowanie niepokojem gdy sprawy życiowe wymykają się spod kontroli, obawa przed krytyką i osądzaniem przy skłonności do krytykowania i osądzania innych, stałe poszukiwanie aprobaty dla siebie, przy jednoczesnej obawie przed odrzuceniem;
  4. Zaburzone zachowania: trudności w realizowaniu własnych planów życiowych, funkcjonowanie według zasady „wszystko albo nic”, uleganie impulsom, nieświadome poszukiwanie napięć i kryzysów, a następnie narzekanie na ich skutki.

Oprócz tych wszystkich poważnych ograniczeń w spostrzeganiu, interpretowaniu i odczuwaniu świata, Dorosłe Dzieci Alkoholików często wiążą się w życiu z osobami uzależnionymi od substancji psychoaktywnych, a następnie robią wszystko, by nie dopuścić do rozpadu tego związku. Jest to jak gdyby przeniesienie schematu relacji istniejących pomiędzy rodzicami na własny związek.

Nie byłoby jednak sprawiedliwe pominięcie całej sfery zachowań i cech Dorosłych Dzieci Alkoholików, które mają aspekt pozytywny. Jeśli poradziły sobie z traumą dzieciństwa i/lub młodości związaną z alkoholizmem rodzica, osoby te są często znacznie bardziej zahartowane życiowo, niż inne, odporne, silne, a przy tym wrażliwe i gotowe do poświęceń.

Nie trzeba dodawać, że osoby, których rodzice są lub byli uzależnieni od alkoholu powinny być szczególnie wyczulone na nadużywanie substancji psychoaktywnych i dobierając znajomych, w miarę możliwości ograniczać kontakty z ludźmi lub środowiskami spożywającymi je w nadmiernych ilościach.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s