Hazard i gry: uzależnienia młodzieży

 

LasVegas

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, jak znaczącym zagrożeniem jest korzystanie ich dzieci z rozrywek, które będąc formą”zabijania czasu” okazują się nierzadko silnie uzależniające. Zabierają nie tylko czas, powodują także fiksację myślenia, a wiele spośród nich, będąc formą typowego uzależnienia, prowadzi do strat finansowych i zachowań nieakceptowalnych społecznie.

Częstymi formami uzależnień wśród młodzieży są:

 1. Uzależnienie od komputerów (w tym hakerstwo);
 2. Uzależnienie od internetu (surfowanie, czatowanie, gry);
 3. Uzależnienie od gier wideo i komputerowych;
 4. Uzależnienie od telewizji;
 5. Uzależnienie od automatów do gier;
 6. Uzależnienie od telefonów komórkowych;
 7. Uzależnienie od serwisów telefonicznych.

Za najgroźniejsze uważa się uzależnienie od automatów do gry i od gier wideo. Statystyki brytyjskie wskazują za następujące niepokojące dane dotyczące kontaktu młodzieży z automatami do gry i grami wideo:

1. Próbowało ich 75% z 10 tys. przebadanych;
2. Co najmniej 2/3 gra w pewnym momencie życia;
3. 1/3 grała w ostatnim miesiącu;
4. 10-20% gra minimum raz w tygodniu;
5. 6% uzależnia się w stopniu patologicznym.

Warto dodać, że młodzież uzależnia się bardziej niż dorośli, chłopcy uzależniają się częściej niż dziewczęta, bardziej narażone na uzależnienie są dzieci hazardzistów, uzależnieniu od hazardu często towarzyszy uzależnienie od narkotyków lub alkoholu, a konsekwencją uzależnienia od hazardu są złe wyniki w szkole, wagarowanie.

Czynniki społeczne i kulturowe popychające do tych uzależnień to niedostatek w domu, brak opieki i uwagi rodzicielskiej. Przyczyny psychologiczne grania i uzależniania się od gier, to: pragnienie zabawy i rozrywki, potrzeby towarzyskie, możliwość wygranej, chęć podjęcia wyzwania, jakim jest gra, nuda w domu  i dostępność gry, chęć doświadczenia silnych emocji, potrzeba ucieczki, zmiany nastroju.

Zewnętrzne czynniki wpływające na łatwość uzależnienia od hazardu to: wysokość stawki gry, wysokość przegranej w danym okresie, struktura nagród (relacja wygranych do przegranych), prawdopodobieństwo wygranej, „prawie wygrana” (gdy niedawno osoba grająca „prawie wygrała” główną lub znaczącą nagrodę), efekty światła, barwy, i dźwięku, dostępność miejsca gdzie ulokowane są automaty, zasady gry (to, czy gra jest łatwa, czy trudna), wszechobecna reklama gier.

Gry wideo niosą mniej zagrożeń, niż gry na automatach w salonach gry (często są to punkty z zaledwie jednym czy kilkoma automatami, przyciągające jednak stałych bywalców z danej okolicy). Gry wideo nie generują  tak wysokich kosztów jak automaty na monety, chociaż mogą oddziaływać negatywnie chłonąc bardzo wiele czasu, który mógłby być spożytkowany bardziej konstruktywnie. Wyjątkiem są tu gry edukacyjne, posiadające walory rozwojowe.

Niepokojące objawy mogące świadczyć o uzależnianiu nastolatka, to:

 • brak zainteresowania szkołą, gorsze oceny;
 • brak wytłumaczenia nieobecności w domu;
 • wyraźna zmiana zachowania, np. zły humor, chandra, drażliwość, wybuchowość, nastawienie obronne;
 • brak pieniędzy;
 • pożyczanie pieniędzy;
 • znikanie pieniędzy z domu;
 • sprzedawanie swoich rzeczy bez wytłumaczenia ich braku;
 • zachowania przestępcze np. kradzieże w sklepach;
 • głód po powrocie ze szkoły (bo pieniądze na obiad przegrane);
 • utrata zainteresowania lubianymi wcześniej zajęciami;
 • brak koncentracji;
 • nastawienie „na niczym mi nie zależy”;
 • brak przyjaciół lub kłótnie z nimi;
 • brak dbałości o wygląd i higienę;
 • ciągłe kłamstwa, zwłaszcza dotyczące pieniędzy.

Zauważywszy kilka z powyższych zachowań u młodego człowieka w swoim otoczeniu należy podjąć interwencję: przeprowadzić rozmowę, drobiazgowe badanie, obserwację. W przypadku niemożności samodzielnego wyjaśnienia niepokojących zjawisk, warto skonsultować się z terapeutą. Nie trzeba nikogo przekonywać, że uzależnienie to ubezwłasnowolnienie, często prowadzące do wyłączenia z rzeczywistości, zaniedbania, zerwania realnych więzi z ludźmi, popadnięcia w długi, niekiedy nawiązania kontaktu ze środowiskiem przestępczym i zachowań przestępczych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s