Zmiana ścieżki życia

life-events-300x287

Ciekawym wątkiem refleksji, wyraźnym w kulturze, nauce i życiu społecznym w ostatnich latach, jest świadome kształtowanie swojej drogi życiowej i tożsamości. Warto zwrócić uwagę, że na przestrzeni wieków ludzie stawali się coraz bardziej podmiotowi w projektowaniu tego kim chcą być i jacy chcą być. Realizowanie tych planów stawało się coraz łatwiejsze, ze względu na rosnącą mobilność społeczną, mieszanie się warstw społecznych, ludzi z różnych kręgów kulturowych, większą łatwość zdobywania wykształcenia i różnorodnych doświadczeń oraz upowszechnienie osiągnięć psychologii.

Dzięki tej rosnącej dynamice intencjonalnych przemian w życiorysach można by użyć metafory: wieki temu ludzie wiedli jeden żywot, teraz miewają ich niejako kolejno po kilka w swoim życiorysie. Jest na przykład znacząca grupa ludzi, którzy przeżyli dekady w jednym kraju, po czym przemieścili się na kolejne dekady do innego państwa, najczęściej o zupełnie innej kulturze. Przyczyną przemieszczenia bywa na ogół nadzieja na lepsze życie w nowym miejscu. Konsekwencją – konieczność dostosowania się do nowych warunków życia, oczekiwań, nabycia nowych umiejętności, zmiany sposobu bycia. Jednym słowem – wymagane jest wprowadzenie  poważnych zmian w samym sobie.

Prawdopodobnie nikt lub niewielu z decydujących się na taką zmianę nie liczy się z tym jak głęboko ona zmieni jego tożsamość. Osoby mające takie doświadczenie stwierdzają, że po latach funkcjonowania w zmienionym diametralnie otoczeniu są już inną osobą. Oczywiście nie zmieniają się podstawowe atrybuty tożsamości – dane osobowe, wygląd, stan rodzinny, ale wewnątrz można poczuć się niejako inną osobą. Można powiedzieć, że dzięki głębokim zmianom wprowadzanym w życiu stajemy się kim innym.

Czy jest to proces prosty i bezbolesny? Nie, zdecydowanie jest trudny i bywa bolesny. Czy warto więc podejmować decyzję o poważnym zmienieniu toku własnego życia? To zależy od tego, czy damy sobie szansę na sukces w tym procesie. Niekiedy zmianę w przebiegu „ścieżki życia” wymuszają okoliczności zewnętrzne, np. konieczność poszukiwania pracy w innym kraju. Zawsze jednak decyzję o zmianie „ścieżki życia” powinna poprzedzać refleksja.

Pierwsze pytanie jakie warto sobie zadać, to czy jest się gotowym do zmienienia siebie, aktywnej pracy nad tą zmianą? Jeśli nie, to wysoce prawdopodobna jest porażka. W nowym miejscu można być zmarginalizowanym, niedocenianym, pomijanym. Może to skutkować poważnymi konsekwencjami: odczuciem niedopasowania, obcości, odrzucenia, a w konsekwencji obniżoną samooceną, frustracją, niekiedy gniewem, agresją. Nie o taki efekt zmiany ścieżki życiowej chodzi osobom podejmującym to wyzwanie.

Jakie nastawienie wewnętrzne sprzyja dobrej adaptacji do zmiany?  Oto przykładowych 7 warunków przeprowadzenia pomyślnie zmiany życiowej*:

  • Przygotowanie swojego umysłu na podjęcie kreatywnej pracy
  • Spojrzenie na świat i swoje życie z innych perspektyw
  • Zastosowanie spojrzenia kontekstowego dla zrozumienia różnych aspektów swojego życia
  • Zaakceptowanie niepewności
  • Podejmowanie ryzyka
  • Współpraca z innymi
  • Zdyscyplinowanie.

Każde z tych wskazań wymaga uwagi i świadomej decyzji że będzie się je praktykować. I tak, przygotowanie umysłu na podjęcie kreatywnej pracy wymaga celowego angażowania się w działania, które pomogą rozpoznawać i przełamywać własne schematy myślenia i odczuwania. Takie aktywne ćwiczenia, na przykład w trakcie procesu coachingu, przygotowują na kreatywne i praktyczne podejście do planowanej zmiany.

Niedostateczne przygotowanie do zmiany ścieżki życia może narazić wielu na traumę i porażkę. Dobre przygotowanie przynajmniej uchroni od poniesienia poważnych strat, a może pomóc zyskać bardzo wiele.

*Mandell, Jordan, „Becoming a Life Change Artist: 7 Creative Skills to Reinvent Yourself at any Stage of Life”.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s