Life coaching: jak zaczynamy

who-are-you

Celem poważnego przedsięwzięcia jakim jest life coaching jest, ogólnie biorąc, korekta czyjegoś funkcjonowania w życiu prywatnym i zawodowym. Jak fundamentalne znaczenie ma to przedsięwzięcie można ocenić biorąc pod uwagę, że jego efektem jest często znacząca poprawa relacji z innymi ludźmi, stopniowa naprawa szkód spowodowanych przez powstałe w przeszłości konflikty i problemy, poprawa sposobu komunikowania się, wzrost poczucia własnej wartości, lepsze zrozumienie swoich możliwości, szans i celów, a w konsekwencji bardziej efektywne ich osiąganie. Jednym słowem, life coaching może skutecznie zmienić na lepsze życie coachowanej osoby.

Nie chcę tu wchodzić w szczegóły warsztatu pracy w life coachingu, ale nikogo chyba nie zaskoczę gdy powiem, że pracę zaczynamy od dobrego poznania coachowanej osoby. Samodzielna odpowiedź na pytanie „Kim jestem?” nie jest prosta dla nikogo, bo wymaga głębokiego wglądu w siebie.
Ten wgląd w osobowość coachowanej osoby coach zyskuje w trakcie rozmowy coachingowej, ale także, opcjonalnie, przeprowadzając na jednym z pierwszych spotkań test osobowości.

Większość osób nie będacych psychologami nie wie, jak szczegółowych informacji o osobowości dostarczają współczesne testy. Są one niezwykle efektywne, ich przeprowadzenie trwa kilka, do kikudziesięciu minut, a przynoszą kompendium informacji o różnych aspektach konstrukcji psychologicznej badanej osoby. Testy wskazują natychmiastowo obszary funkcjonowania, które mogą być potencjalnym źródłem problemów dla uczestnika coachingu, wskazują też oczywiście jego mocne strony, na których powinien on bazować, budując swoją przyszłość prywatną i zawodową.

Przeprowadzenie testu osobowości znacznie przyspiesza osiagnięcie zadawalajacych efektów coachingu. W żadnym wypadku nie można jednak obiecać, że w wyniku procesu coachingowego osobowość osoby coachowanej się zmieni. To, co można osiągnąć, to funkcjonowanie lepsze i znacznie bardziej efektywne przy większej świadomości własnych niedostatków i atutów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s